Z pólki wzięte - recenzje książek

A- A A+

Niezmienne zachęcamy do czytania.
Zarezerwujcie sobie każdego dnia trochę czasu na książkę.
Wiecie, że czytanie zmniejsza poziom stresu? Tak więc czytajcie! 
My będziemy prezentować Wam ciekawe książki, które są w naszej bibliotece.

 

Z półki wzięte

 

podroz okladka

Niektórzy z nas myślą już wakacjach. W tym roku spędzimy je w naszym pięknym kraju. Książka, którą polecamy w tym tygodniu jest właśnie o podróżowaniu. Podróż   za jeden uśmiech Adama Bahdaja opowiada o podróży Poldka i jego kuzyna Dudusia nad morze. Wskutek małego zamieszania, chłopcy zamiast jechać pociągiem zmuszeni są pojechać z Warszawy do Międzywodzia autostopem. Niestety, to nie koniec kłopotów. Jednym z dużych kłopotów jest Duduś i jego wielkich rozmiarów walizka, ale od czego ma się takiego przedsiębiorczego kuzyna jakim jest Poldek, który zawsze znajdzie jakieś wyjście z kłopotliwej sytuacji. Podczas podróży Duduś i Poldek poznają interesujących ludzi i docierają do ciekawych miejsc. Ta podróż też zmienia ich charaktery, zwłaszcza mamisynkowatego Dudusia. Pewnego razu syn pisarza - Marek podróżował autostopem. Po powrocie do domu opowiedział o tym ojcu, a tamten przelał te przygody na papier. I tak powstała książka.

podroz kadr

A  8 lat po jej napisaniu w 1972 r. wyprodukowano 7- odcinkowy serial pod tym samym tytułem.
Zachęcamy i do przeczytania książki, i do obejrzenia filmu.
Może ktoś z was podąży szlakiem bohaterów, tylko nie autostopem.

 

Polecamy Wam  książkę Adama Bahdaja Do przerwy 0:1. Nie trzeba być piłkarzem ani kibicem, aby ją przeczytać.

Okładka 0 1

Zburzone kamienice powojennej Warszawy, stery cegieł, zaniedbane podwórka – wśród takiej scenerii żyje paczka przyjaciół, którzy kochają piłkę. Paragon, Mandżaro, Perełka i ich koledzy cały wolny czas poświęcają treningom. Nie mają strojów, wygodnych butów, ale mają marzenia. Chcą mieć własny klub, prawdziwego trenera, a w przyszłości może nawet grać w ulubionym klubie Polonia. Okazją do pokazania swoich możliwości okaże się organizowany przez warszawską prasę “Turniej dzikich drużyn”, w którym mlodzi piłkarze zmierzą się     m. in. ze znienawidzonymi przeciwnikami z “Huraganu”. Każdy z chłopców ma też własne, niełatwe życie. Paragon stracił rodziców, wychowuje go ciotka. Musi radzić sobie sam, kiedy ciotka trafia do szpitala. Ojciec Perełki, najlepszego bramkarza, jest pijakiem. Pewnego dnia ma zły humor i nie puszcza go na ważny mecz. Chlopcy trzymają się razem, nawet wtedy, gdy jeden z nich wpada w poważne tarapaty…

Czy piłka nożna z tamtych czasów różni się od tej dzisiejszej? Oceńcie sami.

Na podstawie ksiązki powstał film.

„Pierwszy raz przeczytałem książkę, kiedy reżyser dał mi główną rolę”opowiada filmowy Paragon.Wypatrzył mnie gdzieś na Starym Mieście i stwierdził, że to muszę być ja. Że jestem wykapany Marian Tkaczyk. Zacząłem czytać i oszalałem. On opisał moje życie! „Huragan” kontra „Syrenka”, sprzedaż butelek, w ogóle zauważ, jak wtedy dzieciaki sobie radziły. Nie miałeś kasy, to latałeś z butelkami. Nie było siatek, to cerowałeś. Piłkę też musiałeś sobie skombinować i naprawić. Na wszystko trzeba było zapracować” – dodaje.

Ta historia ma już ponad pół wieku i wciąż żyje!

paragon

 

 

Kilka dni temu na naszej stronie ukazało się wspomnienie o pisarzu – Adamie Bahdaju. Chcemy przybiliżyć wam twórczość tego autora i zachęcić do czytania jego książek. Przygoda, sensacja, ryzyko oraz humor oczywiście  – oto klimat powieści Bahdaja. A bohaterowie ? Uciekali z domów, włóczyli się po Polsce, a nawet ocierali się o kryminał. Ale w każdym z tych kolorowych ptaków ukryty był harcerz o dobrym sercu.

Tolek Banan

 

Julek to spokojny, sympatyczny chłopak, posiadacz radia tranzystorowegoi i francuskich szelek.  Spędza wakacje w domu i strasznie się nudzi. Ma już dosyć przemądrzałego towarzystwa Krzysia i nadętych przyjaciół mamy, którzy przychodzą do nich na brydża tylko dlatego, że ojciec pracuje za granicą i przysyła dużo pieniędzy. Mama Julka organizuje wystawne przyjęcia i częstuje zagranicznymi trunkami. Julek o tym wie, ale nic nie mówi, bo nie chce mamie robić przykrości. Pewien lipcowy dzień zmienia wszystko. Julek poznaje członków gangu Karioki. Jest tam Cegiełka, Cygan i Filipek, no i piękna Karioka – szefowa.  To dzieciaki z warszawskiej Saskiej Kępy, szwendający się po ulicach, tak zwana trudna młodzież. Pewnego dnia władzę w gangu przejmuje tajemniczy Tolek Banan, znany w całym kraju uciekinier – dobroczyńca, który okrągły milion rozdał emerytom i rencistom.

Sięgnijcie po tę książkę, a nie będziecie żałować!

Z książki, napisanej w 1966 roku, zrobiono kultowy siedmioodcinkowy serial. Rozbudowano fabułę, uatrakcyjniono postaci. No i dodano piękną "Balladę o Tolku Bananie". 

                                                                                                 aktor

I wierzyć  się nie chce, że odtwórca roli Tolka,  Jacek Zejdler, umarł w wieku 25 lat. Paskudnie się czasem życie układa.

                                                                                        Miłej lektury

 

Kolejna propozycja, to książka Marcina Szczygielskiego"Czarownica piętro niżej"

czarownica

 

Maja ma ostatnio bardzo zajętych rodziców. Tato zrezygnował z pracy na etacie i właśnie rozkręca własną firmę, a mama urodziła przedwcześnie drugie dziecko i teraz całe dnie spędza w szpitalu, gdzie w inkubatorze leży mała Alicja. Maja, często pozostawiona samej sobie, spędza czas głównie przed telewizorem, dlatego rodzice wysyłają córkę na wakacje do słabo przez nią znanej Ciabci (siostry babci) mieszkającej w Szczecinie.  Obrażona na cały świat dziewczynka z przerażeniem stwierdza, że ciabcia ma stary biało-czarny telewizor, do którego nie ma pilota, wannę chowa w kuchni, pod blatem, a na śniadanie podaje nie kakao tylko kawę zbożową. Powoli jednak zaczyna dostosowywać się do codziennego życia.  Tajemniczy ogród, w którym ciabcia spędza pół życia kryje wielu nietuzinkowych mieszkańców: Gadającego kota, który ma swoje zdanie na wszystko i jest mądry. Wiewiórkę uważającą się za lisa. Mieszkającego ducha, który nie chce nikogo tak naprawdę przestraszyć i oczywiście straszne Zdradliwe lilie chcące wszystkich pochwycić. To będą wakacje inne niż wszystkie!

Przekonajcie się sami

 

Polecam Wam książkę Marcina Szczygielskiego. To powieść „Za niebieskimi drzwiami”. Tytuł pewnie niektórzy skojarzą z filmem i słusznie, bowiem na podstawie książki powstał film, którego premiera odbyła się 2016 r. 
Łukasz ma właśnie wakacje i po raz pierwszy w życiu wyrusza w podróż z wiecznie zapracowaną mamą. Radość jednak nie trwa długo, bo bohaterowie nie docierają na miejsce. Chłopiec, po pobycie w szpitalu, trafia do swojej ciotki prowadzącej pensjonat w Brzegu. I tutaj dopiero zaczynają się dziać rzeczy przedziwne: wśród wielu pokoi tylko jeden ma niebieskie drzwi. Kiedyś mieszkała w nim mama Łukasza, a teraz on go zajął. Dość szybko odkrywa pewną tajemnicę: za tymi drzwiami, jeśli tylko odpowiednio zapukać, kryje się zupełnie inny świat. To świat z przyszłości, w którym ptaki nie są zwykłymi ptakami, drzewa drzewami, a owoce przypominające porzeczki mogą przekazywać cenne informacje. Ten świat, choć piękny, jest zdegradowany i grozi mu zagłada. Tylko młodzi bohaterowie – Łukasz i jego znajomi, mogą go przed nią uratować. Czy zdołają? Kiedyś, w dniu ślubu rodziców Łukasza, w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął jego ojciec. Czy dzięki tajemniczemu przejściu uda się go odnaleźć? Dokąd trafił Łukasz i co tak naprawdę się wydarzyło?

       Odpowiedzi poszukajcie za… niebieską okładką.

drzwi

                                                                                                          Elżbieta Turbińska

 

 

Kolejna ciekawa pozycja to powieść Marcina Szczygielskiego "Królowa wody".

12

Główna bohaterka Agnieszka, jej mama, partner mamy i jego syn Aleks wprowadzają się do wielkiego, zrujnowanego domu daleko od miasta. Nowy tata, nowy brat, nowy dom - dla Agi tyle zmian na raz to stanowczo za dużo. I wszystko wskazuje na to, że lepiej nie będzie, bo w nowym domu i jego otoczeniu dzieją się jakieś dziwne rzeczy: szepty, głosy za ścianą, samonaprawiające się sprzęty, niezwykły ogród z różami, których nie wolno ściąć, tajemniczy staw oraz ukryte portrety pięknej kobiety i 13 ponurych dziewczynek. Piętrzą się tajemnice. Pewnego dnia Agnieszka przypadkowo budzi niebezpieczne moce ukryte w głębinach stawu…         
Zachęcamy Was, abyście razem z główną bohaterką i jej przyszywanym bratem odkryli wszystkie tajemnice domu i mroczną historię z przeszłości.