Wydarzenia

A- A A+

W czwartek 17 marca grupa miłośników książek i języka polskiego udała się do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach. Brała tam udział w warsztatach pisarskich pt.: ”Dziś pomysł, jutro książka” odbywających się ramach na projektu „Nowe horyzonty kultury” promującego czytelnictwo. Warsztaty prowadził pisarz, podróżnik i komik stand-upowy Jakub Ćwiek.

Przeczytajcie relację uczestniczek Wiktorii Stanik i Julii Zawiłowicz z klasy 8e:

Pan Jakub w ciekawy sposób przedstawił nam, jak napisać interesujący tekst. Nie wiedziałyśmy, że tak istotne dla powieści jest pierwsze zdanie! To ono sprawia, że pisarz wybiera określoną rzeczywistość, w której osadzi swoich bohaterów. To ono zachęca czytelnika do czytania. Drugi ważny element to akapit i jego budowa. W jednym akapicie treściowo powinna zawierać się jedna myśl. Kolejne akapity składają się na rozdział książki.

Podczas warsztatów znalazł się również czas na kreatywne ćwiczenia. Trenowaliśmy pisanie pierwszego zdania książki, zbieraliśmy pomysły na świat przedstawiony czy wybór postaci. Dzięki ćwiczeniom zauważyłyśmy własne błędy, ale konstruktywna krytyka od samego pisarza to nie wstyd.

Pisanie to układanie swoich myśli, częściowo też swoich emocji. Jeśli mamy natłok szalonych pomysłów, dręczących myśli czy ciekawych spostrzeżeń, to dobrze jest uwolnić je, przelewając właśnie na papier. A nuż komuś się spodoba.”

 

Nauczyciele bibliotekarze

E.Turbińska, A. Stefaniak

Z okazji Światowego Dnia Kota (17 lutego) w szkolnej bibliotece odbyły się zajęcia czytelnicze dla przedszkolaków z oddziału „Montessorii”. Dzieci obejrzały literackie i poznawcze książki o kotach, nauczyły się wierszyka Juliana Tuwima pt. „Kotek”. Opowiadały też o swoich kotach oraz jak należy dbać o te zwierzęta.

                                                                  Czytelniczo pozdrawiamy,

Iwona Idzikowska i Zuzanna Szczęsna –

nauczyciele bibliotekarze

Biblioteka  na szkolnym holu przygotowała wystawkę pod hasłem „Wiedza o wirusach i zdrowiu w bibliotecznych książkach”. Ponadto, przeprowadzono trzy błyskawiczne konkursy nawiązujące do wystawki, w których wzięło udział wielu uczniów. Wśród nich wylosowano 12- stu, którym wręczono nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

           Pozdrawiamy czytelniczo,

           Iwona Idzikowska i Zuzanna Szczęsna –

                                               nauczyciele bibliotekarze

Na koniec  września przypada ważne wydarzenie w szkole. 30 września nasi chłopcy obchodzą swoje święto. Biblioteka szkolna jest obecna w życiu społeczności uczniowskiej. Razem z nami świętowały ten dzień klasy 8d i 5b. Były zabawy, zagadki i kalambury z przymrużeniem oka, zabawy integracyjne na wesoło.  Dziewczynki wręczały upominki swoim kolegom. Wszystkim chłopcom małym i dużym życzymy  najlepszego!

Zobaczcie fotorelację.

A.Stefaniak

 

01

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.  W tym roku przyświeca nam hasło: „Baśnie i legendy z całego świata”. Z tej okazji nasza biblioteka  przygotowała szereg atrakcji. Proponujemy wam m.in.:

  • „Ludzie listy piszą” – warsztaty pisarskie w Bibliotece Miejskiej,
  • „Znam baśnie i legendy polskie” –konkurs z nagrodami,
  • „Starych bajek czar…” – baśniowo –bajkowy teleturniej
  • „Zwierzęta z naszych baśni” – warsztaty artystyczne origami,
  • „Legendy znane i mniej znane” – lekcja biblioteczna
  • „Bery, bojki i klechdy – co to takiego?” – lekcja biblioteczna
  • Dzień postaci z bajek – przebieramy się za bohaterów ulubionych bajek,
  • Dzień Gier Planszowych (10 października)

                                                                       Nauczyciele bibliotekarze

 Ela Turbińska i Aneta Stefaniak